“Góra lodowa” w biznesie czyli dlaczego bogaci stają się bogaci

góra lodowa

“Pierwszy milion trzeba ukraść”, “bogaty bo złodziej”, “musi mieć talent od urodzenia” – znacie te typowe “polskie” powiedzenia, prawda?

Chociaż powoli się to zmienia, to ciągle pokutuje w Polsce przekonanie, że sukcesu finansowego nie da się osiągnąć uczciwie. Ten, który się dorobił, na pewno musiał oszukiwać, wyzyskiwać, mieć układy albo łamać prawo.

Tymczasem, jeśli pozna się biografie najbogatszych ludzi w Polsce, to okazuje się, że prawda jest diametralnie inna.

Dziś opowiem Wam, jaki jest ich przepis na sukces.

»»»

Spójrz na górę lodową, która jest zdjęciem głównym tego postu. Ta metafora właściwie mówi wszystko. Góra jest potężna i ma wielką masę, ale jej przeważająca część jest pod wodą. Jest ukryta. Niewidoczna.

Tak właśnie buduje się każdy potężny biznes.

Najpierw trzeba zbudować solidny fundament. A to oznacza miesiące lub lata:

 • cierpliwości
 • wytrwałości
 • intensywnej pracy
 • odporności
 • przemyślanej strategii

To nie jest łatwy czas. Nie widać jeszcze żadnych efektów, a pracować trzeba. Twoja góra się rozrasta, ale na razie pod wodą. Stawiasz dopiero mocne podstawy, na których będzie oparta zdrowa, mocna konstrukcja.

Po kilku latach góra zaczyna pokazywać się na powierzchni. Większość nie zwróci jeszcze na nią uwagi, ale kilka osób dostrzeże nowy obiekt. Wraz ze wzrostem góra stanie się coraz bardziej znacząca. Zaczną o niej mówić, pokazywać palcami, opowiadać innym. Stanie się powszechnie znana.

Czubek góry, który widzą ludzie, często jest obiektem zazdrości i zawiści. Czubkiem góry często jest szum medialny, listy najbogatszych, zdjęcia z bankietów czy salonów.

Wtedy zaczynają się te polskie jadowite komentarze. Że ma farta, że na pewno nakradł, że ma kumpli na górze… Nie moi drodzy. On po prostu ostro “zapieprzał”.

Czy dzięki “górze lodowej” możecie budować tylko sukces finansowy? Oczywiście, że nie. Zastosowanie jest szerokie. Możecie dzięki temu:

 • zostać specjalistą w jakiejś dziedzinie
 • osiągnąć sukces w sporcie
 • robić genialne wystąpienia publiczne
 • napisać książkę
 • stworzyć organizację charytatywną

Możliwości są ogromne.

Pamiętajcie tylko: Najpierw zbudujcie potężne fundamenty pod wodą. Później czubek zacznie wynurzać się sam.

»»»

PS. Żebyście przekonali się, jak budowali swoje biznesy najlepsi polscy przedsiębiorcy, polecam Wam przeczytać książkę Leszka Czarneckiego “Biznes po prostu”. Oprócz wielu przydatnych informacji o prowadzeniu i rozwijaniu firmy Czarnecki opisuje też listę 20 wybranych sukcesów gospodarczych w latach 1990-2010. Historie są różne, ale podstawy są zadziwiająco podobne…

Od lat jestem pasjonatem nowoczesnego marketingu głoszącego zasadę „klient nasz partner” opartą na wzajemnym szacunku, uczciwej współpracy i „proponowaniu jakościowego produktu”, a nie jego wciskaniu na siłę. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się moja pomoc zajrzyj do działu doradztwo marketingowe.

(2) ilość komentarzy

 1. Fajne porównanie. Rzeczywiście góra lodowa jak najbardziej tutaj pasuje.
  To o czym piszesz jest najprawdziwsza prawdą. Bogaci zanim doszli do tego co mają – po nocach nie sypiali, rodziny zaniedbywali -ażeby ziścić swoje marzenia. I wielu się udało ( nie wszystkim).
  Są oczywiście wyjątki – jak od każdej reguły – to ludzie, którzy wyrośli i wspięli się na tę górę po krzywdzie innych, oszukując przy tym gdzie popadnie. Tyle, że ich sukces jest ograniczony czasowo ( np. R. Murdoch, Chodorkowski, inni). Sukces budowany uczciwie może przetrwać wieki.

  PS. Gratuluję wytrwałości w pisaniu bloga. Aż się chce odwiedzać, gdy ktoś często publikuje:)
  Piotrek – fan tabletów ostatnio opublikował/a.Folia ochronna na tablet Samsung Galaxy Tab 2 7.0″ P3100 / P3110 + ściereczkaMy Profile

  • Dzięki Piotrek. Już po tych kilku miesiącach czuję, że pisanie bloga to jak praca na 1/4 etatu, ale daje mi to dużo satysfakcji i frajdy:) Świadomość, że to co robię ma sens, a moje wpisy mogą pomóc lub zainspirować czytelników dodaje mi zawsze dodatkowego, motywacyjnego “kopa”:)

   PS. Widzę, że Ty też budujesz nową górę lodową… Trzymam kciuki za powodzenie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera