O tym jak twój umysł robi Cię w bambuko

jak działa umysł

Nie wiem czy wiesz, ale twój mózg jest urządzaniem nieco leniwym. Chociaż wykorzystujemy około 2-3% jego możliwości to on i tak wyrobił sobie pewne mechanizmy, które ułatwiają i przyspieszają mu pracę.

Z jednej strony jest to dla Ciebie błogosławieństwem bo dajesz radę filtrować i interpretować miliony informacji, które bombardują Cię z otoczenia.

Z drugiej jednak strony twój umysł często robi Cię zdrowo w bambuko.

Dziś dowiesz się jak tego uniknąć.

»»»

Nowoczesny dział nauki – NLP (programowanie neurolingwistyczne) wyróżnia 3 podstawowe mechanizmy, którymi posługuje się nasz umysł, aby ułatwiać sobie życie:

  • Generalizacje - twój umysł wyciąga wnioski na podstawie dotychczasowych doświadczeń i projektuje podobne oczekiwania na przyszłe doświadczenia.

Przykład: Gdy spotkasz dwie blondynki, które okażą się mało bystre to każda kolejna poznana blondynka będzie na początku postrzegana podobnie.

  • Usunięcia – gdy myślisz o różnych sprawach to tworzysz w głowie obrazy określające tylko niektóre najważniejsze cechy tych myśli.

Przykład: Jeśli powiem Ci: “Pomyśl o chłopcu jadącym na rowerze” to stworzysz w głowie obraz. Będziesz widzieć rower, chłopca pedałującego i kilka innych elementów. Nie będziesz mieć jednak w obrazie mniej istotnych szczegółów: w jakim kraju jedzie chłopiec, gdzie są jego rodzice, jakiego koloru ma sznurowadła i dokąd właściwie chce dojechać. Te informacje były usunięte bo twój umysł wtedy ich nie potrzebował.

  • Zniekształcenia - to działanie umysłu polegające na tym, że zrównuje dwa elementy rzeczywistości na zasadzie A=B.

Przykład: “To że dwa razy pod rząd oblałem egzamin oznacza, że jestem głupi” lub “To, że mało zarabiam oznacza, że jestem mało zaradny w życiu”.

Umysł regularnie robi nam takie kuku więc bądźcie ostrożni.  Pamiętajcie – to że rozbiłem dziś dwa talerze oznacza tylko tyle, że rozbiłem dwa talerze. A równa się tylko A. Nic więcej.

Co zrobić z tą wiedzą?

Już sama świadomość tych mechanizmów sprawi, że możesz myśleć, oceniać, interpretować i ogólnie żyć mądrzej. Zapamiętaj, że:

  • Generalizacje -> Fakt, że nie wyszło Ci pięć kolejnych biznesów pod rząd wcale nie oznacza, że kolejny nie będzie strzałem w dziesiątkę.
  • Usunięcia -> To, że osoby, z którymi negocjujesz mają ładne garnitury i piękne materiały promocyjne nie daje gwarancji, że są uczciwi. Sprawdzaj takie sprawy dokładniej i unikaj opierania się tylko na powierzchownych elementach.
  • Zniekształcenia -> Kasuj w swojej głowie wszelkie niekorzystne zniekształcenia typu A=B. Umysł jest tylko twoim narzędziem i to Ty decydujesz jak będziesz go używać.

W następnym poście pokażę Wam jak wykorzystać GUZ (generalizacje, usunięcia, zniekształcenia) w komunikacji marketingowej.

Tymczasem dajcie znać czy odnajdujecie już opisane mechanizmy w waszym życiu?

Od lat jestem pasjonatem nowoczesnego marketingu głoszącego zasadę „klient nasz partner” opartą na wzajemnym szacunku, uczciwej współpracy i „proponowaniu jakościowego produktu”, a nie jego wciskaniu na siłę. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się moja pomoc zajrzyj do działu doradztwo marketingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera