Lekcja marketingu od rolnika

marketing porady

Taki rolnik to nie ma lekko.

Jak za dużo pada i jest zimno, to jego plony są marne.

Jak jest dobra pogoda, to wszyscy mają urodzaj i ceny zboża automatycznie maleją.

Taki rolnik to musi się sporo nakombinować, aby wyjść na swoje.

Dziś ten rolnik da nam jedną kluczową marketingową radę.

“Jeśli teraz zasiejesz ziarno, to później będziesz mógł zebrać plony” – to zdanie jest podstawą działania każdego rolnika.

Dobry rolnik wie, że każdego roku jest czas:

 • siania ziarna (im więcej zasieje, tym prawdopodobnie więcej zbierze!)
 • cierpliwego czekania na zbiory (w tym czasie może tylko pilnować i doraźnie reagować)
 • zbioru plonów (w tym okresie musi odpowiednio zebrać i sprzedać swoje zboże)

Ty też bądź jak rolnik.

Najpierw zajmij się sianiem marketingowego ziarna. Prowadź promocję przy pomocy różnych kanałów. Reklamuj się w internecie, radiu, gazetach, na targach, outdoorze itp. Rozdawaj wizytówki, spotykaj się z ludźmi  i zostawiaj ślady prowadzące do twojej oferty. Buduj nowe kontakty z dostawcami, odbiorcami i pośrednikami. Twórz nowe produkty i usługi jeszcze lepiej spełniające potrzeby klientów. Jednym słowem “Siej jak najwięcej i jak najlepiej!”

Później jest czas cierpliwego czekania i kontroli efektów. Rolnik regularnie dogląda swoich upraw. Ty też sprawdzaj regularnie wyniki swoich działań i na bieżąco wprowadzaj poprawki. Pamiętaj, że wiele Twoich inwestycji przyniesie efekt dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach.

Na końcu przychodzi czas zbiorów. Żeby rolnik mógł sprzedać swoje zboże, musi mieć odpowiedni sprzęt do zebrania, magazyny do przechowania oraz kontakty, dzięki którym sfinalizuje transakcje. Ty za to zadbaj o to, w jaki sposób sprzedajesz (obsługa klienta, warunki zakupu) oraz upewnij się, że jesteś w stanie sprostać popytowi.

A jak tam u Ciebie? Siejesz już ziarno na przyszły rok?

Od lat jestem pasjonatem nowoczesnego marketingu głoszącego zasadę „klient nasz partner” opartą na wzajemnym szacunku, uczciwej współpracy i „proponowaniu jakościowego produktu”, a nie jego wciskaniu na siłę. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się moja pomoc zajrzyj do działu doradztwo marketingowe.

(4) ilość komentarzy

 1. Fajny wpis. To niestety tak jest, że zanim przyjdą efekty trzeba sporo się nagimnastykować. Sporo tego ziarna trzeba zasiać, w różnych miejscach, żeby coś z tego urosło. A najgorsze jest to, ze efekt jest często mocno niepewny. Tak samo jak rolnikowi może się wszystko pokiełbasić (klęski nieurodzaju lub urodzaju), tak nam też może się coś wysypać. Cała masa czynników czyha tylko, żeby nas pognębić: konkurencja, zaniżanie cen, rozdawanie wszystkiego za darmo w Internecie, i co tam jeszcze. Należy się cieszyć, kiedy zbieramy plony.
  Piotrek – tani tablet ostatnio opublikował/a.Etui do tabletu 9,7-calowego | pokrowiec na tabletMy Profile

  • Witaj Piotrek! Świetnie, że osoby z wyrobioną marką i znane w internecie zaczynają odwiedzać mój blog. To tylko dodatkowo motywuje mnie do działania:)

   W twoim komentarzu dobrze pokazałeś jak wygląda życie takiego “rolnika” w praktyce. Rzeczywiście po drodze jest wiele przeszkód i potencjalnych kłopotów. Suma sumarum jednak mądra i wytrwała praca opłaci się i przyniesie dobry rezultat. Ja np. od kilku tygodni wstaję wcześnie rano i sieję informację o blogu w internecie. Wiem, że 50% moich działań może okazać się nietrafionych, ale z druga połową trafię lepiej. Wiem również, że efekty tego “ziarna” zobaczę dopiero za kilka miesięcy.

   PS. Całe szczęście, że w internecie mamy do dyspozycji możliwości dzięki, którym raz zasiane ziarno wydaje regularne plony. Takie narzędzia jak lista adresowa, RSS, Fan Page na FB czy pozycjonowanie sprawiają, że nasza praca staje się znacznie “mądrzejsza”.

   Dzięki za wpis Piotrek i zapraszam na bloga regularnie:)

 2. Hej,
  Zapewne skorzystam z zaproszenia, i przynajmniej raz na jakiś czas odwiedzę Twojego bloga. Mam listę kilkudziesięciu blogów, które odwiedzam, ale niestety niektóre z nich podupadają. Są zaniedbywane przez ich właścicieli, rzadko albo wcale nie moderowane. mam nadzieję, ze z twoim blogiem tak się nie stanie, bo fajny PR już złapał, i tematyka jest OK.
  pozdrawiam i do usłyszenia
  Piotrek – tani tablet ostatnio opublikował/a.Tablet w szkoleMy Profile

  • Plan jest ambitny i oparty na wytrwałości. Spodziewajcie się dwóch wpisów tygodniowo (ok. środy i niedzieli), a informacja o wpisach będzie pojawiała się też na Fan Page’u. Tematyka raz poważniejsza, a raz lżejsza także myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie:)

   Piotrek – na etapie rozpoznania też odkryłem, że blogów tego typu jest stosunkowo niewiele i często są one właśnie zaniedbane. Pierwszy entuzjazm i późniejsza utrata energii to obawa każdego blogera. Dla mnie jednak działa to tylko na korzyść:) Fakt, że blog szybko złapał PR 3 pozytywnie mnie zaskoczył. Dla Was to znak, że warto, tak jak Piotrek, aktywnie uczestniczyć w życiu bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera