8 powodów dlaczego żebrak zarabia więcej od Ciebie

marketing żebraka

Szkoda Ci żebraka. Jest taki biedny i mizerny. Jest poszkodowany przez los.

Musi stać pod sklepem wiele godzin, marznąć i płaszczyć się przed potencjalnymi darczyńcami. Chętnie pomógłbyś mu bardziej niż te skromne 2 złote. Nawet znalazłbyś mu jakąkolwiek pracę.

Jest tylko jeden problem. On nie chce pracy.

Wiesz dlaczego?

Bo zarabia lepiej od Ciebie.

»»»

Zróbmy taki mały matematyczny przykład. Powiedzmy, że żebrak “pracuje” bez przemęczania się – 5 godzin dziennie. Powiedzmy, że jest już średni w tym co robi i przez 10 minut może wyżebrać 4 złote.

Na godzinę daje nam to 24 zł czyli jego dniówka to 120zł. Jeśli pracowałby codziennie przez miesiąc zarobiłby 3600zł. I to bez podatku…

Czy już rozumiesz, dlaczego nigdy nie spotkałeś żebraka z kartonikiem “szukam pracy?”

»»»

Nie wgłębiając się w etyczne sprawy warto zauważyć, że żebracy mają bardzo wiele wspólnego z przedsiębiorcami.

Też każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie, też szukają potencjalnych klientów, też zależy im na maksymalizacji zysku.

Postanowiłem więc przypomnieć sobie najskuteczniejszych żebraków w moim życiu i pokazać Ci dlaczego zarabiają więcej niż Ty.

Fundamenty sukcesu

1 ) Żebrak testuje i sprawdza co działa – dla niego każdy nowy dzień to poligon doświadczalny. Sprawdza, gdzie warto żebrać, od kogo, co mówić i w jaki sposób, jakie gadżety wykorzystać itp. Szybko wyciąga wnioski i poprawia swoją strategię.

2 ) Żebrak nie boi się błędów - u niego nie ma w ogóle pojęcia błędu. On dostaje tylko informacje.

Przez godzinę nic nie wyżebrał? To znaczy, że jego miejsce, teksty lub image są słabe. W kolejnej godzinie spróbuje innych.

3 ) Żebrak jest elastyczny – błyskawicznie adoptuje się do nowych warunków otoczenia. Zamknęli na jakiś czas dworzec lub centrum handlowe? Zaraz przeniesie się w inne, równie atrakcyjne miejsce.

Podpatrzył, że z psem u boku można wyżebrać więcej? Zaraz zorganizuje sobie swojego psa.

4 ) Żebrak ma potężną motywację – jest nią przeżycie. Jeśli wyżebrze, będzie miał co jeść lub pić. Będzie miał gdzie zanocować. Jak przetrwać do następnego dnia.

To dosyć mocna motywacja, nie uważasz?

Szczegóły

5 ) Pierwsze wrażenie i wizerunek – Ty na co dzień chcesz robić jak najlepsze, żebrak wręcz przeciwnie. Im więcej litości, poczucia winy i empatii, tym lepiej. Tym skuteczniej.

Żebrak stosuje sztuczki psychologiczne. Wie, że musi przekonująco wyglądać (brudne łachmany), mieć odpowiedni zapach, robić adekwatną minę, rozmawiać z Tobą językiem emocji. Stosuje też rozmaite “wzmacniacze”, takie jak piesek, kotek, dziecko na rękach lub w wózku (w przypadku kobiety) czy kartonik z odpowiednio kreatywnym napisem.

Wszystko to ma zwiększyć prawdopodobieństwo skutecznego wyżebrania. A to, że niektóre zagrywki są nieetyczne… A kogo to obchodzi?

6 ) Copywriting – perswazyjne teksty. Żebrak mówi do Ciebie bardzo przekonująco. I to na tyle, że po 10 minutach zastanawiasz się, jak dałeś się tak łatwo zbajerować.

To wcale nie było takie proste. Żebrak opracował ten tekst po setkach prób i błędów.

Możesz więc wyluzować. Zostałeś zbajerowany w pełni profesjonalnie.

7 ) Zdobywanie doświadczenia i nauka – żebrak sam wychodzi do swoich “potencjalnych klientów” Dzięki temu ma kontakt z kilkudziesięcioma osobami w ciągu godziny.

Wiesz, co to oznacza? Że uczy się w tempie błyskawicznym. Ma nieustanny feedback, co działa a co nie. Dzięki temu jest przygotowany na wiele Twoich reakcji, odzywek i prób asertywnej reakcji. Ma w arsenale szybkie kontry na prawie każdą z nich.

8 ) Budowanie kontaktu – żebrak dobrze zna regułę konsekwencji. Wie, że ten sklep masz najbliżej od domu i że będziesz regularnie tu przychodził. Wie też, że jak raz mu pomogłeś to pomożesz i kolejny raz.

Już on zadba o to, abyś stał się lojalny.

»»»

A Ty, zostałeś kiedyś kreatywnie zbajerowany przez żebraka? A jeśli tak, to czego Cię to nauczyło?

Od lat jestem pasjonatem nowoczesnego marketingu głoszącego zasadę „klient nasz partner” opartą na wzajemnym szacunku, uczciwej współpracy i „proponowaniu jakościowego produktu”, a nie jego wciskaniu na siłę. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się moja pomoc zajrzyj do działu doradztwo marketingowe.

(9) ilość komentarzy

  1. Interesujący wpis, nie wiem czy Pan wie Panie Michale, ale ostatnio żebrak/bezdomny z USA w kilka tygodni nauczył się programowania i wydał własną aplikację która trafiła do App Store, jej nazwa to Trees for Cars. Więc stwierdzenia typu: “żebrak nie boi się wyzwań, jest elastyczny i dąży do swojego celu” są jak najbardziej trafne.
    plus ostatnio opublikował/a.Biuro Księgowe PLUSMy Profile

  2. Nie mogę wyjść z podziwu czy taka osoba mogłaby więcej zarabiać, ale szczerze powiedziawszy czego nie wszystko jest możliwe. Najbardziej motywujące jest to że właśnie szuka rozwiązania każdego dnia ! To jest bardzo ważne my często tego nie robimy, że jak coś się nie uda dużo ludzi się poddaję a on widocznie walczy, bo nie ma wyjścia ten wspomniany żebrak. Czy tak jest w rzeczywistości z tymi biednymi ludźmi hmm
    Damian z najlepszych gier ostatnio opublikował/a.TravianMy Profile

  3. Przeraża mnie myśl o tym że żebrak może być w stanie zarobić przez miesiąc więcej ode mnie. Kiedy ja pracuje w pocie czoła 8h i do tego 5 dni w tyg. A u żebraka są to jednak elastyczne godziny pracy :) . Artykuł daje do myślenia

  4. Dużo prawdy w tym co napisałeś i można dojść do wniosku że żebrakowi podoba się takie życie – jego życie. Z drugiej strony należałoby się zastanowić czy sami chcielibyśmy tak żyć – większość odpowiedziałaby że nie, choć inni wskazaliby że pewnie taka odskocznia z jednej strony by im się przydała bo w końcu mieliby święty spokój z wieloma sprawa które co dzień mają na głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera